Chirurgia szczękowo-twarzowa jest działem stomatologii, który zajmuje się poważnymi schorzeniami występującymi w twarzoczaszce. Powinniśmy zacząć od połączenia chirurgii szczękowo-twarzowej z chirurgią stomatologiczną z onkologią, traumatologią i chirurgią plastyczną.
Wady twarzoczaszki są bowiem wadami zaawansowanymi, które wymagają najczęściej współpracy wszystkich tych dziedzin medycyny.
Dział ten pochodzi nie ze stomatologi a z chirurgii. Został wyodrębniony na przełomie wieku XIX i XX z chirurgii ogólnej.
Ciekawostką jest fakt, że w większości państw Unii Europejskiej aby uzyskać dyplom specjalisty chirurgi szczękowo-twarzowej należy mieć dyplom zarówno stomatologii ogólnej jak również chirurgii ogólnej. W systemie polskiego szkolnictwa jest to jedna z trzech dziedzin nauki w której mogą się kształcić lekarze posiadający jeden z dyplomów czy to stomatologii czy chirurgii.
Chirurgia szczękowo - twarzowa pomaga najczęściej osobom, które uległy wypadkowi w wyniku którego zaszły zniekształcenia, połamania lub ubytki części twarzoczaszki. Specjaliści tej dziedziny pomagają również osobom z wadami wrodzonymi. .